Dato: Tirsdag den 22. september kl. 18.30 – 20.15
Sted: Hundested Kino, Strandvejen 47, 3390 Hundested
Pris: 125 kr.
Tilmelding: post@hundested-aftenskole.dk
Hvordan spotter du de ultraforarbejdede fødevarer og kan du finde et sundt alternativ?
Vi har lavet en aftale med Ulla Bahne, klinisk diætist, cand. scient i klinisk ernæring, som har mange års erfaring. Ulla, har bl.a. været ansat i Hjerteforeningen i mange år, ligesom hun er med rundt i landet med Diabetesforeningens sundhedsbus, så hun ved, hvad diabetes- og hjertepatienter og deres pårørende har af problemer.
Hvad er ultraforarbejdede fødevarer egentlig? Og hvordan skal du forholde dig til det? Bliv klogere på ultraforarbejdede fødevarer, så du bedre kan navigere i junglen af ingredienser og tilsætningsstoffer, så det bliver lettere at tage det sunde valg, både på supermarkedets hylder og derhjemme i køkkenet.
Under oplægget bliver du guidet igennem, hvad ultraforarbejdede fødevarer er for en størrelse, og hvad vi ved nu om sammenhængen mellem at spise mange ultraforarbejdede fødevarer og hjertesundheden, og hvordan du nemmest kan spotte dem på hylderne.
Oplægget vil være meget praktisk orienteret, således at man ved hvad man kan lægge i indkøbskurven.
Datoer: tirsdag den 27. oktober kl. 19.00 – 21.00 og tirsdag den 10. november kl. 19.00 – 21.00
Sted: Hundested Kino, Strandvejen 47, 3390 Hundested
Pris: 125 kr. for begge foredrag.
Tilmelding: post@hundested-aftenskole.dk
Drama Langs Ishavet – på sporet af den glemte krig i Finnmark 1940-45
– en lyd/billedfortælling ved antropolog Ivan Bæhr.
Med udgangspunkt i ophold og rejser i Finnmark i det allernordligste Norge, beretter Ivan Bæhr om dramatiske begivenheder under 2. verdenskrig, som trækker spor i landskab og mennesker. En voldsom historie, som sikkert de færreste herhjemme kender til, og en historie som gennem årtier blev fortiet i Norge.
1. aften, tirsdag den 27. oktober hører vi blandt andet om:
- De dramatiske timer på fæstningsøen Oscarborg i Oslofjorden den 9. april 1940.
- Kampen om Narvik foråret 1940
- Murmansk konvojerne og jagten på slagskibet Tirpitz
- Den 12. mand, nordmænd i allieret krigstjeneste
- Norske partisaner og partisanhjælpere i Finnmark
2. aften, tirsdag den 10. november hører vi blandt andet om:
- Aktionen mod de norske jøder
- Blodvejen, jugoslaviske og russiske krigsfanger i SS-dødslejre i Norge
- Nedbrænding og tvangsevakuering af Finnmark
- Befrielsen af Øst-Finnmark oktober 1944 og krigens efterspil
Foredragsrækken arrangeres i samarbejde med Foreningen Norden, Halsnæs.
Dato: Mandag den 23. november kl. 19.00 – 21.00
Sted: Hundested Kino, Strandvejen 47, 3390 Hundested
Pris: 150 kr.
Tilmelding: post@hundested-aftenskole.dk
Verden ifølge Gram
Vi inviterer til et spændende foredrag og efterfølgende debat med Steffen Gram om aktuelle emner i forhold til verdens brændpunkter.
Steffen Gram, International Korrespondent i DR og vært for Verden ifølge Gram på P1, har dækket verden omkring Danmark siden begyndelsen af 1970’erne. Han fortæller om Verden ifølge Gram, der uge efter uge arbejder på at give lytterne årsager til og perspektiver og konsekvenser af, hvad der sker omkring os.
Steffen Gram har siden 2011 været vært for programmet ”Verden ifølge Gram” på DR-P1 og international korrespondent i DR. Han har været DR-korrespondent 4 år i Ronald Reagans USA, fra 1983 til 87. Han var korrespondent i Moskva fra 1990 til 1994 – hvor han var øjenvidne til Sovjets sammenbrud, dækkede det nye selvstændige Ukraine og forlod Jeltsins Rusland i 94. Han vendte tilbage til USA i 8 år under Bush Jr.’s og Obama’s USA fra 2005 til 2013.
Steffen Gram har været Udlandsredaktør i TV-A, redaktør og studievært for DR-TVs udenrigsmagasin Horisont fra 1996 til 2005. Siden begyndelsen af 70’erne har Steffen Gram dækket verden omkring Danmark. Han har rapporteret fra krige og flygtningekatastrofer i Indokina, Centralamerika, Somalia og i Kaukasus, og har set resultatet af Saddam Husseins gasangreb på kurderne i Halabja.
